Peníze ze sbírky po tornádu pomohly obdarovaným mít zase střechu nad hlavou


09. listopadu 2021
Vlna solidarity s lidmi postiženými červnovým tornádem prošla celou zemí a samozřejmě nenechala lhostejnými ani nás v RENOMIA. Firma vyčlenila 1 000 000 Kč na okamžitou pomoc a sbírka mezi kolegy na konto naší nadace HLAS SRDCE vynesla dalších více než 470 000 Kč. Nyní bychom se s vámi rádi podělili o některé příběhy těch, kterým tyto peníze pomohly. Doporučení, komu pomoci, přicházela z mnoha stran.

Od kolegů, kteří mají rodiny v postižených oblastech a situaci po tornádu tak dobře znali, od našich klientů, kteří měli mezi postiženými své zaměstnance, i od charitativních organizací. Všem velice děkujeme za tipy i podrobné informace, na základě kterých vedení RENOMIA každý příspěvek pečlivě zvažovalo, aby peníze šly skutečně těm nejpotřebnějším.

Rodina téměř osmdesátileté paní z Mikulčič přišla během červnového tornáda hned o tři střechy nad hlavou, ve vsi žijí kromě ní ve vlastních domech i její dvě děti se svými potomky. A tak není divu, že byli jedni z prvních příjemců finanční pomoci od RENOMIA, respektive od vás všech, kteří jste věnovali peníze do mimořádné sbírky. Na opravy jsme přispěli 50 000 Kč.

Mladí manželé s malými dětmi si několik let rekonstruovali rodinný dům v Moravské Nové Vsi s velmi omezenými financemi – paní je na mateřské dovolené. Po ničivém tornádu přišli o celou střechu, část domu byla silně poničena, naštěstí však nebyl určen k demolici. Zásadní opravy s vlivem na statiku domu ale bylo nutné zahájit okamžitě. Manželé se za pomoci přátel ihned pustili do oprav a prostředky ve výši 20 000 Kč, které dostali od RENOMIA, jim byly opravdu vítanou podporou.

Starší pán z Hrušek, který pracuje jako instalatér, s manželkou v částečném invalidním důchodu společně žijí v domě, který svépomocí zrekonstruovali a plánovali sem přestěhovat i osmdesátiletou maminku. Tornádo ale jejich plány zhatilo. Namísto toho nyní žijí v malém prostoru u maminky, kam přišli v noci po tornádu mokří a potlučení. Jejich dům byl statikem určen k demolici, přišli také o všechno vybavení domácnosti i o auto. Nový dům plánují postavit na místě toho starého. RENOMIA jim přispěla 50 000 Kč.

Další rodině z Hrušek tornádo značně poničilo dům, který si během let vlastními silami a s pomocí přátel zrekonstruovali, kromě fasády měli už všechno hotové. Oné červnové noci přišli o střechu a poškozeny byly i další části domu. Na opravu jsme přispěli 20 000 Kč. Střechu, část domovní zdi, hospodářské budovy a celou zahradu zničilo tornádo také další rodině v Hruškách. Pan majitel je velice skromný člověk, který se zdráhal přijmout jakoukoliv pomoc a byl odhodlaný si pomalu dům spravovat svépomocí s případným přispěním svých přátel a známých. Jeho zaměstnavatel a jeden z našich klientů, mu jako i všem svým ostatním nejpostiženějším zaměstnancům kromě základní pomoci (fyzická pomoc při úklidu, první finanční výpomoc, potravinové zásobení v prvních dnech) pomohl sehnat střešní krytinu a vyjednat řemeslníky. A my jsme z HLASU SRDCE přispěli 50 000 Kč.

Zaměstnancem firmy našeho klienta, který utrpěl velké škody, je další poškozená rodina z Moravské Nové Vsi. S manželkou a dvěma malými dětmi přišli o střechu na svém domě, dvě auta, garážové stání a zahradní přístřešek. RENOMIA jim na obnovu přispěla 50 000 Kč.

Příběh paní, která prošla v loňském roce náročnými životními změnami a začala se stavět na vlastní nohy, nás také oslovil. Přestěhovala se k mamince do Hrušek, do domku, který si začala přebudovávat na trvalé bydlení pro sebe s dcerkou a maminkou. Poté co se obcí přehnalo tornádo, jejich dům neměl střechu, byla rozbita všechna okna i dveře a prakticky zlikvidované první obytné patro. Na opravy dostaly od HLASU SRDCE 50 000 Kč.

Rodině z Mikulčic vzalo tornádo střechu a téměř celé první patro jejich domu. Tím ale jejich tragédie neskončila. Rodina přišla i o celou vzrostlou zahradu a její vybavení, hospodářská zvířata a auta a dům jim následně několikrát kompletně promáčela voda při přívalových deštích, kdy nevydrželo provizorní zastřešení. Na renovaci majetku jsme rodině přispěli 50 000 Kč.

Stejná částka byla rozdělena i mezi několik zasažených rodin zaměstnanců dalšího našeho klienta, kteří přišli během několika minut o střechu nad hlavou.

Částku 30 000 Kč z mimořádné sbírky HLASU SRDCE jsme pak věnovali na podporu dětských volnočasových aktivit pro děti z postižených oblastí, které zorganizoval sociální fond DofE, jehož je RENOMIA partnerem.

I nadále zůstáváme s lidmi v postižených obcích v kontaktu a vyhodnocujeme další možnosti pomoci. Pokud máte náměty, kam by naše podpora měla směřovat, obracejte se prosím na kolegyně Hanku Procházkovou (hana.prochazkova@renomia.cz) či Eriku Konupčíkovou (erika.konupcikova@renomia.cz), které se na charitativní pomoci po tornádu organizačně podílejí.

Další články: