Ještě stále se objevují příležitosti, jak vydělat na znovuoživení akciových trhů

Znáte ten pocit, když se po výplatním termínu podíváte na stav svého účtu a ten pohled je významně optimističtější, než byl ještě včera? Pak chápete, čím nyní prochází řada investorů na finančních trzích.  Propady akcií i dluhopisů z prvního a druhého kvartálu letošního roku jsou minulostí a investoři se znovu radují z růstu hodnoty svých investičních portfolií. Velkým tahounem růstu byly v první řadě akcie firem zabývajících se technologiemi a digitalizací, následovaly je sektory zaměřené na farmaceutiku a běžnou spotřebu. V posledních dnech zažívaly útlum především technologické akcie, ze kterých investoři vybírali poměrně významné zisky, coby investiční zprostředkovatelé ale vnímáme tuto situaci pozitivně, protože se jejich cena začala opět lehce „přehřívat“. Významné opodstatnění v poklesech z uplynulých týdnů nehledejme, dle renomovaných zdrojů se především jedná o výběry zisků a patrně zvýšenou nervozitu investorů před volbami ve Spojených státech.

Jestli chodíte rádi s davem, při investování to není dobrá strategie

TESLA je jedno z nejčastěji skloňovaných jmen mezi automobilkami moderní historie. Firma, známá nejen svými elektromobily, jasnou a ambiciózní vizí, ale i významně vysokým zadlužením, dlouhodobě usilovala o to být součástí významného akciového indexu S&P 500. Ačkoli TESLA v jeden okamžik už prakticky splňovala zařazení do tohoto indexu, nestalo se, a společnost dokonce 9. září zažila 20% výprodej akcií. Tuto volatilitu ceny svých akcií však firma zná a je si vědoma toho, že investoři tuto rozkolísanost dokonce. Cena akcie tvořila téměř 400násobek jejích výnosů, a pokud přihlédneme k tomu, že zdravý průměr se pohybuje kolem 20násobku, je zřejmé, že hodnota akcií TESLA je nepoměrně výše, než by bylo ekonomicky zdravé. Nelze sice tvrdit, že akcie TESLA nemá na trhu opodstatnění a potenciál, poučení je ale jasné: investovat s davem a na základě mediálních zpráv není tím nejlepším způsobem, jak investovat dobře.

Kauza FinCEN Files: praní špinavých peněz ve velkém

Více než 2100 utajovaných reportů o podezřelých platbách (Suspicious Activity Reports), které americké banky zasílají na FinCEN, což je finanční zpravodajská jednotka ministerstva financí USA, poukázalo na zhruba 2 biliony dolarů, které mohly projít praním špinavých peněz a sloužit k financování terorismu a jiné vysoce rizikové činnosti. Mezi banky, které v těchto reportech významně figurovaly, můžeme zařadit světoznámé Barclays či JP Morgan. Také některé z českých bank jsou podezřelé, že přes ně část špinavých peněz takto protekla, hovoří se až o částce 3,4 mld. korun. Nelze ve všech případech tvrdit, že se jednalo o aktivity nebezpečné, ale banky budou mít rozhodně co vysvětlovat. I proto bychom byli s investicí do sektoru, který už tak byl pod tlakem kvůli přemíře úvěrů distribuovaných ve vztahu ke COVID-19, celkem opatrní.

Co by měl dělat investor letos na podzim, aby mohl činit kvalifikovaná rozhodnutí?

  • Sledovat americké volby. Už 3. listopadu se rozhodne, kdo bude v dalších letech šéfovat Bílému domu a akciové trhy tato věc opravdu velice zajímá. Ať již však z voleb vyjde vítězně kterýkoliv kandidát, bude zajímavé pozorovat, jak se vyvíjejí hodnoty koše akcií, které mohou „profitovat“ z prezidentství tohoto kterého kandidáta.
  • Vyhlížet schválení evropského fondu pro obnovu. Toto politické rozhodnutí je vnímáno jako velmi významný krok pro evropskou ekonomiku a finanční trhy s pozitivním dopadem zejména pro euro a dluhopisy. Konečná podoba fondu však dosud není stanovena, navíc na úrovni jednotlivých zemí musejí proběhnout potřebné reformy a příprava projektů tak, aby byly realizovatelné. A to ještě nějaký čas zabere.
  • Monitorovat vývoj pandemie a aktuálních geopolitických událostí (například spor mezi Tureckem a Řeckem o ložiska zemního plynu ve východním Středomoří). Obojí má totiž velké ekonomické dopady, které investory zajímají.

Zajímavosti ze světa investic pro vás pravidelně připravuje Vlastimil Kučera, produktový manažer investičních a spořicích produktů RENOMIA BENEFIT. Pokud se chystáte investovat nebo vás svět investic prostě jen zajímá, je připraven se vám věnovat. 

Slovníček začínajícího investora:
Investiční portfolio = Soubor investičních nástrojů držených investorem. Může se jednat o jednotlivé akcie, dluhopisy, podílové fondy, komodity a jiné.
Volatilita = představuje míru kolísání hodnoty aktiva (například akcií).
Akciový koš = vybraný soubor akcií, dle samostatně zvolených podmínek. Na základě sledování konkrétního koše akcií můžeme například sledovat vývoj vybraného odvětví na trhu.
Výprodej akcií = situace, kdy dochází k vyššímu než běžnému odprodeji akcií z trhu. K té může například dojít na základě rozličných zpráv, které vyvolají v investorech obavy. Jejím původcem mohou být také velké investiční společnosti, realizující zisky na trhu, anebo trend uplynulých dnů/týdnů.
Akciový index S&P 500 = Akciový koš, zahrnující 500 největších akcií na burze cenných papírů obchodovaných v USA. Jedná se o jeden z nejdůležitějších indexů na světě a jeho historie sahá až do roku 1923, kdy společnost Standard Statistics začala týdně vydávat index s 233 akciemi. Některými z kritérií firmy pro to, aby se do indexu dostala, je kapitalizace o velikosti alespoň 8,2 mld. USD, aby měla alespoň 50 % akcií určených k veřejnému obchodování a aby byla v uplynulých 4 kvartálních obdobích v zisku.