Přinášíme výsledky ankety RENOMIA a Unie fyzioterapeutů ČR mezi profesionálními sportovci

Nejvážnější úrazy při profesionálním sportu jsou v Česku nejčastěji mezi fotbalisty, na druhém místě jsou basketbalisté a třetí hokejisté. Nejčastěji dochází k zpřetrhaným vazům. Vyplývá to ze společné ankety RENOMIA a Unie fyzioterapeutů České republiky. 

Nejběžnější vážnější úrazy spojené s delším léčením jsou problémy s nataženými či přetrhanými vazy, zlomeniny s délkou rekonvalescence šest měsíců až rok a pak úrazy páteře a hlavy. „V počtu úrazů dominují fotbalisté, ale je to také dáno počtem aktivních hráčů. Přibývá také úrazů v souvislosti s adrenalinovými sporty. Napříč sporty jsou četné především problémy způsobené vlivem dlouhodobého přetěžování pohybového aparátu a rané specializace bez adekvátní regenerace a kompenzačních aktivit,“ uvádí k výsledkům ankety předseda Unie fyzioterapeutů Vladan Toufar.

„Sport se zrychluje. Na profesionály jsou kladeny větší a větší nároky a vážnějších zranění přibývá – sportovci by neměli podceňovat riziko ztráty stálého přijmu či dokonce riziko konce kariéry,“ říká k tomu specialistka pojištění sportovců Barbora Matusová ze společnosti RENOMIA.

Bývalá alpská lyžařka a zakladatelka Kliniky celostní terapie a sportu Vo2max v Praze, Šárka Strachová, k tomu dodává: „Mezi vrcholovými sportovci na naší klinice rehabilitují po vážnějším zranění nejčastěji klienti s přetrhanými vazy v kotníku, problémy s koleny a po zlomeninách. Překvapivě hodně máme v péči kromě fotbalistů také basketbalistů, dokonce více než hokejistů.“

Přičemž jen v klinice Vo2max v loňském roce takřka polovina ze 150 zde léčených sportovců měla zpřetrhané vazy v kotníku. Třetina si pak zpřetrhla přední zkřížený vaz (LCA) v koleni a pětina měla zlomeninu holenní kosti.

Pokud bychom sledovali nejrizikovější sporty v zahraničí, tak například ve Spojených státech amerických jsou tři profesionální sporty v nejvážnějšími zraněními podle Americké lékařské asociace tyto: americký fotbal, roztleskávačky (sportovní cheerleading) a hokej. Nejčastěji mezi americkými sportovci dochází ke zranění vazů v koleni a kotníku, což platí i v České republice. Mezi vážnější pak poranění páteře a otřesy hlavy.