Současné tendence pojistného trhu: podmínky se zpřísňují, pro naše klienty ale stále dokážeme zajistit výhodné pojistné programy


24. ledna 2022

Pojistný trh, stejně jako jakékoliv další odvětví, citlivě reaguje na společenský a ekonomický vývoj. V RENOMIA v zájmu našich klientů tyto tendence pečlivě sledujeme, abychom se včas dokázali na tyto změny připravit a nadále získávali pro naše klienty ta nejlepší možná řešení.
 

V posledních letech se tržní podmínky v pojišťovnictví zpřísňují. U většiny pojistných programů to vede ke změnám například ve spoluúčastech, omezení rozsahu krytí, navýšení sazeb nebo snížení trhem nabízených kapacit, což ve spoustě případů znamená menší počet dostupných alternativ. Některá odvětví a produkty dokonce pojišťovny zcela opouštějí.

Co podle našich analýz vede pojistitele k těmto změnám?

  • Globálně vyšší škodní průběhy, které mají dopad i na podmínky na českém trhu. V posledních letech zejména v pojištění majetku a pojištění finančních rizik, což vedlo k dlouhodobým finančním ztrátám pojistitelů a zajistitelů a přezkoumání nabízených podmínek.
  • Nestabilní politická a ekonomická situace – zahraničí je blíž, než si myslíme, změny nebo události v jiných státech často mají silný vliv na chování tuzemských pojišťoven.
  • Globální pandemie covid-19.

Příklady odvětví, která jsou aktuální situací ovlivněna nejvíce:

  • Výroba a obchod s uhlím – opouštění oboru většinou pojišťoven v rámci globálních tendencí „keep it green“. Od roku 2017 toto odvětví opustilo více než 20 pojišťoven a mnoho dalších již oznámilo svůj záměr to udělat v nejbližší době.
  • Energetika – v posledních letech byla těžce zasažena pojistnými událostmi, které se projevují ve snížení kapacit až o 35 %, navýšení sazeb v průměru o 15 % a v neposlední řadě i zhoršení podmínek pro klienty.
  • Finanční instituce – primární ochranou pro finanční instituce jsou produkty ze skupiny finanční rizika, které bohužel za poslední roky kvůli nepřiznivému škodnímu průběhu celosvětově vzrostly v průměru o 30 %, což u řady klientů vede k navýšení pojistného často i bez zřetelných důvodů ve vztahu k danému klientovi.
  • Real Estate & maloobchod – nepřiznivý dopad pandemie covid-19 na tato odvětví zejména v oblasti ziskovosti vedl k větší „opatrnosti“ ze strany pojišťoven při posouzení rizika a v mnoha případech ke zhoršení nabízených podmínek a dostupných možností na trhu.

V RENOMIA tržní situaci vnímáme jako výzvu, jak nejlépe pomoci našim stávajícím i budoucím klientům toto období překonat. Daří se nám to díky aktivní vzájemné komunikaci, výborné znalosti trhu a také zavedeným postupům, které nás v mnoha případech odlišují od konkurence:

Konzultantský přístup – klientovi v první řadě pomáháme potenciální rizika správně předvídat a pomocí risk managementu eliminovat. Jedním z kroků je pak i správné nastavení pojistných programů.
Spolupráce s více než 90 pojistnými a zajistnými trhy – hledáme nejvhodnější řešení nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí.
Pravidelné informování našich klientů o trendech na pojistném trhu a včasná příprava na očekávané změny. Hledáme alternativní řešení, která mohou naplnit očekávání klienta i za aktuálních tržních podmínek.
Alternativní cesty pojištění pro klienty od určité velikosti – založení a správa vlastních kaptivů (vlastní pojišťovny, toto řešení je možné jen v některých zemích světa), pojištění přes kapitálové trhy, retention financing plán (dlouhodobé programy přes alternativní trh).
Mezinárodní know-how – ve spolupráci s naším strategickým partnerem a jedním z lídrů globálního makléřského trhu společností Gallagher přinášíme našim klientům podporu, znalosti a řešení, která mají úspěch po celém světě.

Pokud máte zájem o některá z výše uvedených řešení nebo byste potřebovali alternativní pohled či konzultaci, kontaktujte nás prosím. Náš tým je Vám vždy k dispozici. Rádi Vám zpracujeme analýzu stávajícího řešení a doporučíme nejlepší možný scénář, který by maximálně odpovídal Vašim potřebám.

Yevgeniy Tatusov, yevgeniy.tatusov@renomia.cz

placement leader RENOMIA pro region CEE

Další články: